سوگواری در همه‌گیری کرونا

با همه گیری ویروس جدید کرونا در کشور، متاسفانه افرادی عزیزان خود را با این بیماری از دست می دهند. به علت خطر گسترش ویروس، اجازه برگزاری مراسم خاکسپاری معمول به نزدیکان داده نمی شود، خانواده‌ها فرصتی ندارند از عزیزشان خداحافظی کنند، برسر مزار بروند و یا مراسمی درخور برای او بگیرند. اگر شما سوگوار عزیزی به دلیل کرونا ویروس هستید یا کسی از اطرافیان شما سوگوار است بدانید کنار آمدن با فقدان همواره سخت است اما بعضی کارها به سازگاری بهتر در این شرایط کمک می کند.
 برگزاری مراسم نقش مهمی برای کمک به فرد سوگوار برای کنار آمدن با فقدان دارد. از طرفی با شرایط موجود امکان برگزاری مراسم عمومی وجود ندارد سعی کنید مراسم سوگواری را با حداقل تعداد افراد و حتی تنها با اعضای خانواده خود برگزار کنید.
 به خاطر داشته باشید که همه گیری ویروس تمام خواهد شد و شما می توانید در آن زمان مراسم عمومی درخور برگزار کنید.
 می توانید سوگواری را به صورت مجازی با دیگر افراد خانواده و دوستان انجام دهید. با هم دعا بخوانید، در مورد فرد متوفا با هم حرف بزنید، از خاطرات مشترک و در مورد احساسات خود با هم صحبت کنید.
 کاری که به شما آرامش میدهد را برای سوگواری انتخاب کنید. برای مثال می توانید در زمان خاصی از روز یا هفته به یاد عزیز از دست رفته شمع روشن کنید، یا شعر یا دعایی را با صدای بلند بخوانید.
 برای خود و مرور خاطرات با عزیز از دست رفته وقت بگذارید. می‌توانید مجموعه ای از عکس‌ها، خاطرات، نامه‌ها، نوشته‌ها، آهنگ‌ها و فیلم‌ها یا هر وسیله خاطره‌انگیز از فرد متوفی که شما را یاد او می‌اندازد درست کنید.
 به یاد فرد متوفی کاری انجام دهید، به یاد او به خیریه ای کمک کنید، کاری که او دوست داشته انجام دهید، درخت یا گلی به یاد او بکارید.
 در زمان مناسب، وقتی از ایمنی خود و دیگران از نظر گسترش ویروس اطمینان دارید، سر مزار بروید.
 غمگینی، شوک، انکار یا عدم باور، گیجی، خشم، احساس گناه، یا احساس رهایی معمولا در سوگ تجربه می شوند و همه این حس‌ها طبیعی است. احساس خود را بپذیرید و با نزدیکان خود در مورد آن صحبت کنید.
 مراقب سلامتی خود باشید. خواب کافی داشته باشید، تغذیه سالم داشته باشید، از مصرف الکل و مواد برای سرکوب حس‌های منفی پرهیز کنید.
 اگر احساس نیاز می کنید یا اگر اطرافیان به شما توصیه می‌کنند از مشاور، روانشناس، یا روانپزشک کمک بگیرید یا با سامانه 4030 تماس بگیرید
تاریخ:
1399/01/16
تعداد بازدید:
130
منبع:
Powered by DorsaPortal